פסיכוגריאטר: השילוב האופטימלי לטיפול בגיל הזהב

הגריאטריה היא הפן הרפואי- פיסי והפסיכיאטריה היא הפן הנפשי-ריגשי. במאמר הבא נסביר באופן מעמיק מהו פסיכוגריאטר, מה תפקידו וייחודו כרופא ובאילו מקרים כדאי ומתאים לפנות לפסיכוגריאטר.

פסיכוגריאטריה עוסקת בבריאות הגוף והנפש של אנשים בגיל השלישי (בדרך כלל מעל גיל 65). ענף הפסיכוגריאטריה התפתח כתחום נוסף משותף לגריאטריה ולפסיכיאטריה, בכדי לתת טיפול ומענה לבעיות הנפשיות והקוגניטיביות השונות בגיל הזהב.

מידע מקצועי בתחום זה יעזור לכם לבצע בחירה מושכלת, וכן להחליט האם לפנות לפסיכוגריאטר כללי או פרטי. כמו כן, ניתן מספר המלצות כיצד לבחור פסיכוגריאטר תוך הצגת האפשרויות הקיימות.

מהו פסיכוגריאטר - פציינטים מחכים בתור במרפאה

מהו פסיכוגריאטר?

פסיכוגריאטר הוא רופא המשלב שני תחומי פעילות, מהפסיכיאטריה של הקשיש ומהגריאטריה.

פסיכוגריאטר יכול להיות פסיכיאטר שהשתלם בהיבטים הפיסיים של מחלות הנפש בזיקנה, או גריאטר שהשתלם בהיבטים הנפשיים של הפגיעות הפיסיות במערכת העצבים המרכזית, כדמנציה או פרקינסון וכן בתגובות נפשיות והפרעות התנהגותיות.

כיום, בעקבות העלייה בתוחלת החיים וכן ההבנה שגוף ונפש אחד הם, הרפואה המתקדמת משלבת טיפול המתאים למצבים מורכבים אלו. בעזרת הרופא הפסיכוגריאטר, ניתן לטפל בקשיש באופן אישי, תוך התמודדות עם המישור הנפשי הגופני והסביבתי שלו.

הפסיכוגריאטר הינו רופא גריאטרי או פסיכיאטרי שהתמחה בבעיות נפשיות וקוגניטיביות של הקשיש, הנובעות מפגיעה פיסית-מבנית במערכת העצבים המרכזית קרי המוח, השכיחות בקרב אוכלוסיית הקשישים. תפקידו הוא לאבחן וכן לטפל במצבים שונים- הפרעות שינה, דיכאון, חרדה, הפרעות קוגניטיביות-שיכליות כגון ירידה קוגניטיבית ודמנציה והפרעות התנהגותיות.

תפקידיו השונים של הפסיכוגריאטר

הפסיכוגריאטר מעניק סיוע טיפול ותמיכה לחולים ולמשפחתם, הן מבחינה רפואית והן מבחינה נפשית. בגיל הזהב יתכנו שינויים המאופיינים בתסמינים נפשיים או רגשיים, ומשלבים גם מוגבלויות פיזיות שונות. הרופא הפסיכוגריאטרי מתמחה באופן מיוחד במצבים אלו.

תפקידו של הפסיכוגריאטר הוא לזהות הפרעות התנהגות, אשר נובעות לרוב מפגיעה בקוגניציה עקב מחלות שונות. מצבים של שיפוט לקוי, בלבול, אובדן זיכרון או דמנציה (שיטיון), וכן ניתוק מהמציאות.

אדם קשיש שהוא גם תשוש נפש עלול לסבול מפרנויה או חוסר שקט, ויכול גם להגיע למצבים קשים של תוקפנות כלפי הסביבה או שוטטות- מה שעלול להיות מסוכן מאוד. הפסיכוגריאטר מאבחן את המחלה, בוחר את הטיפול המתאים ועוקב אחר התפתחות המצב.

פסיכוגריאטר נותן גם מענה בתחום הייעוץ המשפטי. הוא מעריך האם הקשיש כשיר לקבל החלטות שונות, לדוגמא- בעניינים כלכליים, כתיבת צוואה ועוד. הבנה בהשלכות המשפטיות של המצבים מהם סובל הקשיש היא חשובה מאוד, במיוחד בגיל הזהב.

הפסיכוגריאטר מורשה במתן מרשם לטיפול תרופתי פיזי או פסיכיאטרי. הוא מודע במיוחד לשילוב תרופות נכון, על מנת למנוע אנטראקציה בין תרופתית (פסיכו פרמקולוגיה).

גיוס המשפחה והקרובים המתמודדים עם המצב החדש. ייעוץ ותמיכה במשפחה הינו מהלך חשוב במיוחד, כיוון שבמצבים אלו המשפחה מהווה חלק משמעותי בטיפול בקשיש, וכן היא המספקת בדרך כלל תמיכה נפשית ועזרה פיזית במידת הצורך.

הפסיכוגריאטר מעדכן את המשפחה במצב הקשיש, האם יש שינויים שעליו לערוך בסדר היום אליו היה רגיל, האם יש תרופות שעליו ליטול, מהו המינון ועוד. לעיתים שינויים אלו הם בעלי השפעה על כל המשפחה. כמו שינויים בארוחות, בהרגלי השינה ואפילו בסידור הבית. כמובן שהקלה ועזרה מהקרובים לו ביותר הם בעלי חשיבות רבה למצבו של הקשיש.

הרופא נמצא גם בקשר עם הצוות הרפואי של הקשיש ומדריך אותו מהן דרכי הטיפול המומלצות, בפן הנפשי והפיזי ומייעץ להתאמת הסביבה לצרכיו של המטופל. קירבה לחולה מתוך הבנה ברורה של מצבו מקלה מאוד על הטיפול בו.

הפניה לגורמי טיפול שונים לעיתים הרופא הפסיכוגריאטר יפנה את הקשיש לטיפול נוסף על ידי מטפלים בהבעה, יצירה, טיפול קליני, סוציאלי, קלינאי תקשורת פיזותרפיה ועוד.

הרופא הפסיכוגריאטר בוחן את המצב מתוך ראייה הוליסטית- לאחר בחינה של מצב הקשיש וסביבתו, ביכולתו לעזור בהכוונה ולפעול למציאת פתרונות סוציאליים וסביבתיים. במחקרים של השנים האחרונות הוכח שניתן למנוע או למזער את חלק ממחלות הנפש בזיקנה, אם עדיין לא קראתם- הנה מאמר שכתבנו בנושא.

רופא מחזיק תפוח בצורת לב

אבחון פסיכוגריאטרי

האבחון נעשה על ידי הרופא הפסיכוגריאטרי- במטרה לבדוק את את מצבו הנפשי והפיזי של הקשיש.

במהלך האבחון הפסיכוגריאטרי, הרופא יבדוק את יכולתו הקוגניטיבית של הקשיש, על ידי שאלונים ומבחנים שונים. בגיל זה, מצבים של אובדן זכרון ברמה זו או אחרת הם שכיחים, הפסיכוגריאטר יעריך מהו מצב הזיכרון והריכוז של המטופל, וכן את יכולת ההתמצאות שלו בזמן ובמקום.

חלק מהאבחון יעשה על ידי בדיקות כלליות כגון: לחץ דם, אקג, הורמונים ובדיקות שתן.

כמו כן, הוא יתשאל את המטופל למצבו הבריאותי- מהן התרופות אותן הוא נוטל, וכן יבדוק האם הן משפיעות על תפקודו הכללי לביצוע פעולות יומיומיות.

בגיל השלישי קיימת עליה בשכיחות מחלות הנפש. הרופא יעריך את מצבו הנפשי- האם הוא מסוכן חלילה, לעצמו או לסביבה? האם הוא זקוק לטיפול תרופתי נוסף? האם סובל מדיכאון קליני, אלצהיימר (אחת מהמחלות הדמנטיות) או כל מחלה נוספת. גילוי מוקדם של התסמינים הוא חשוב מאוד.

אבחון פסיכוגריאטרי מקיף יעזור גם לקבוע האם הקשיש יכול להסתדר בכוחות עצמו, ואם לא- לאיזה עזרה הוא זקוק. (בית אבות, מטפל זר, טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי, מינוי אפוטרופוס וכו׳).

הרופא הפסיכוגריאטר מאבחן גם את מצבו הסיעודי של הקשיש- מה שיכול להקנות לו זכאות לגמלת סיעוד. חוות הדעת הרפואית תוכל לתמוך בתביעה לקבלת גמלת סיעוד מהביטוח הלאומי.

במידה שהקשיש הוא בעל תלות סיעודית, סיוע זה יכול להקל מאוד על חייו של הקשיש ומשפחתו.

לאחר האיבחון, הפסיכוגריאטר יתאים תוכנית טיפולים בהתאם למצבו הנפשי והפיזי של הקשיש.

מטרת העל של האבחון היא להביא את הקשיש לידי פתרון בהתאמה אישית, על מנת שיוכל לתפקד בצורה הטובה ביותר בחיי היומיום שלו.

באילו מקרים כדאי לפנות לפסיכוגריאטר?

במקרים בהם ייתכן שקיים מצב של תשישות נפש המתבטאת במתח חרדה או דיכאון. במידה שאתם חושדים בכך, מומלץ להגיע לאבחון ראשוני ובהמשך טיפול של פסיכוגריאטר מומחה, שיוכל לשים דגש על המצבים המיוחדים של הזיקנה ולתת להם מענה.

אוכלוסיית הקשישים חווה אובדנים רבים, מה שמקשה על מצבם הנפשי והפיזי וכן משפיע על יחסם עם החברה. כאשר המשפחה מתקשה להתמודד ולהכיל את השינויים המתרחשים אצל הקשיש הקרוב להם, כדאי לפנות לרופא פסיכוגריאטר.

בנוסף, לעיתים חלה ירידה מתמשכת ברמת התפקוד של הקשיש, ולכן כדאי לשקול אבחון פסיכוגריאטרי. האבחון המקיף נעשה תוך התחשבות במצבו, כך שתוכלו לדעת האם מדובר רק בסימפטום פיזי או שהוא משולב גם עם מצוקה נפשית.

במקרים שתצטרכו רופא שיקבע אפוטרופוסות לאדם מבוגר שאיבד את היכולת לתפקד באופן עצמאי. הפסיכוגריאטר יכול גם להמליץ לשכן את הקשיש בבית אבות סיעודי המותאם לתשושי נפש, שמצבם הקוגניטיבי לקוי ויכולים לסכן את עצמם או את סביבתם.

בישראל, סוגיית ניצולי השואה מביאה עמה בעיות נפשיות ייחודיות. ניצול השואה נדרש להתמודדות כפולה: זכרונות העבר הקשים, לצד ההתמודדות עם משברי הזקנה ה״רגילים״.

מצבים של אובדנות. בגיל הזהב הקשישים חווים בדידות, בעקבות אובדן של בן זוג או אדם קרוב או חשש מפני המוות. פסיכוגריאטר מזהה מקרים אלו ורשאי לרשום תרופות פסיכיאטריות ולהמליץ על טיפול נפשי מתאים, מה שיכול להקל מאוד במצבים אלו ואף להציל חיים.

במרבית המחלות הנפשיות טיפול תרופתי הוא נדבך חשוב במערך התמיכה והטיפול בקשיש. מעקב של רופא מומחה יעזור בבחירת סוג הטיפול והמינון הנכון. לעיתים יהיה צורך לשנות את ההתוויה, עד שתמצא תרופה מועילה עם מינימום תופעות לוואי.

מתן מידע וזכויות. הפסיכוגריאטר מכיר היטב את הזכויות של הסובלים ממחלה נפשית המגיעות להם על פי חוק, לדוגמא: חוק הסיעוד מאפשר פנייה לביטוח לאומי, וקבלה של עזרה של מטפל צמוד לקשיש (בדרך כלל עובד זר). כמו כן, הוא בעל היכרות מעמיקה עם מערכת הבריאות ומכיר היבטים נוספים של הזיקנה.

חוות דעת משפטית- כתיבת חוות דעת רפואית משפטית לצורכי אפוטרופוסות ענייני צוואות ורכוש הניתנת לבית המשפט, לגורמים הטיפוליים, לחברות הביטוח ולמוסדות הרווחה.

זוג קשישים מתוקים מחזיק ידיים

איך מגיעים לטיפול אצל פסיכוגריאטר?

לאחר שהחלטתם שרופא פסיכוגריאטר זה מה שאתם צריכים בכדי לטפל בהוריכם, נציג בפניכם את האפשרויות השונות על מנת שתמצאו פסיכוגריאטר מומלץ.

פסיכוגריאטר פרטי

במידה ונבצר מהמטופל מלהגיע לפסיכוגריאטר של הקופה או בהסדר, הוא יצטרך להזמין ביקור פרטי על מנת לעקוף את הבירוקרטיה הכרוכה בכך, וגם לחסוך בהמתנה זמן ממושך עד ההגעה לרופא המומחה.

הואיל וביקור פרטי הוא יקר עבור זקנים רבים, ניתן להיעזר בקופות החולים ובביטוחים המשלימים המשתתפים בחלק מהעלות של הביקור הפרטי. לאחר האבחון הפסיכוגריאטרי, הרופא ימליץ על התווית הטיפול המתאימה ביותר- טיפול תרופתי, הפנייה לטיפול פסיכולוגי, עובד סוציאלי, עזרה של מטפל זר ועוד.

ניתן גם להזמין פסיכוגריאטר פרטי לביקור בית, לעיתים זה יהיה כרוך בעלות נוספת.

פסיכוגריאטר בהסדר/ כללי

בקופות חולים רבות קיים הסדר עם רופאים פסיכוגריאטרים שונים. כדאי לבדוק האם יש לכם ביטוח משלים, ובכלל מהן הזכויות הרפואיות שהקופה שלכם מאפשרת.

במידה שמצאתם רופא פסיכוגריאטר מומלץ, כדאי שתבדקו האם הוא עובד בהסדר עם קופת החולים. אם כן- ברוב המקרים תצטרכו רק לשלם השתתפות עצמית, או לקבל החזר על חלק מהתשלום.

בנוסף, כדאי לבדוק האם אתם זכאים לסבסוד על ידי המדינה לטיפולים שונים. ישנן גם פוליסות ביטוח סיעודי שונות, המכסות את העלויות של טיפולי הפסיכוגריאטריה.

מרכזי יום לתשושי נפש

לאחר קבלת הערכה מפסיכוגריאטר, תוכלו לפנות למרכזי יום שונים המטפלים בקשישים המוגדרים כתשושי נפש. היתרון במרכזים אלו הוא שהקשיש מקבל מענה נפשי, ובנוסף נהנה ממגוון טיפולים כגון: ריפוי בעיסוק, פסיכודרמה, טיפול במוזיקה ועוד.

ביקור בבית הקשיש

הרופא הגריאטר הוא הרופא היחיד שביקור בית שלו מוכר, לצורך החזר, על ידי הביטוחים המשלימים. כאשר הרופא מגיע לבית המטופל, הוא יכול לבחון באופן הכי מדויק את רמת התפקוד שלו בבית, את ההתנהלות היומיומית בסביבתו הטבעית, וכן את תנאי המחייה שלו.

לסיכום

בזכות ההתמחות המשולבת שלו, הפסיכוגריאטר נותן מענה לבעיות שונות ונפוצות בגיל הזהב. הטיפול של הרופא הפסיכוגריאטר נעשה תוך התחשבות בגורמים שונים- בעיות משפחתיות, כלכליות, נפשיות או פיזיות מהן סובל הקשיש. בנוסף, ההיכרות שלו עם מערכת הבריאות והרווחה, מאפשרת מתן ערך מוסף בעזרה וייעוץ משפטי.

במידה שאתם שוקלים אבחון של פסיכוגריאטר, אנחנו ממליצים שתבחרו איש מקצוע מוכר ומוערך על ידי מערכת הבריאות תוך רשימת אתרים מומלצים. אין ספק שרופא מומחה ובעל ניסיון יכול לתת לכם מענה, ולעזור להוריכם להתמודד עם המצב בצורה הטובה והנעימה ביותר, כך שיוכלו ל(התבגר) להזדקן בכבוד.

לפרטים נוספים חייגו: 050-4241122, 053-9955439