ייעוץ רפואי גריאטרי: שיפור איכות החיים ליקירינו

מהי גריאטריה קלינית? מהו ייעוץ רפואי גריאטרי? ואיך כל זה יכול להקל עליכם בבחירת המומחה המתאים לכם? גריאטריה (כללית) קלינית היא ענף ברפואה המתמחה בטיפול באוכלוסייה הקשישה. ״רופא גריאטרי״ הוא רופא המתמחה בתופעות ובמחלות רפואיות שונות הייחודיות לאנשים בגיל מבוגר.

תפקיד הרופא הגריאטרי הוא לטפל בקשיש (החולה) שמתחיל לאבד את כישוריו ואת עצמאותו, לאזן ולטפל במחלות האופייניות לגיל המבוגר וכן למנוע או לעכב הידרדרות במצב הבריאותי והקוגניטיבי שלו גם כאשר הוא מוגדר כזקן בריא.

ייעוץ רפואי גריאטרי
ייעוץ רפואי גריאטרי הוא ייעוץ המלווה את הקשיש ואת בני משפחתו במטרה להבטיח שהוא יקבל את הטיפול המתאים והטוב ביותר ויעניק לקשיש פתרונות שיאפשרו לו איכות חיים, עצמאות ובריאות טובה בהתאם למצבו הגופני והנפשי.

במאה העשרים ואחת האוכלוסייה המזדקנת הולכת וגדלה בקצב מהיר ביותר. לאוכלוסייה זו יש צרכים מיוחדים ובעיות ספציפיות הדורשות התערבות וטיפול של רופא גריאטרי. חשוב שנעניק לאנשים אלו את הטיפול המתאים כיוון שבגיל הזהב הם עלולים להידרדר במהירות הן מבחינה בריאותית והן מבחינה נפשית.

ייעוץ רפואי גריאטרי כלול בסל הבריאות ונמצא באחריות קופות החולים. בכל מקרה שבו תרצו להתייעץ עם רופא מומחה בתחום הגריאטרי אתם יכולים לפנות אל רופא גריאטרי כללית מושלם או אל רשימה של גריאטרים מומלצים בקופת החולים שבה אתם חברים.

רופא גריאטרי לעומת מומחים מתחומים אחרים: יתרונות והבדלים

1. אבחון וטיפול באנשים מבוגרים מזדקנים שונה מטיפול באנשים מבוגרים או באנשים צעירים. ההזדקנות של הגוף מלווה במחלות ובתופעות ייחודיות המאפיינות את גיל הזהב ואנשים מזדקנים סובלים יותר מבעיות רב מערכתיות הכוללות בין השאר- ירידה ביכולת התפקוד היום יומי, בעיות מנטליות ונפשיות, ריבוי של תרופות (גורם העלול להוות סיכון משמעותי), סיכון מוגבר לתחלואה וכן בעיות הנובעות מפניות רבות לחדרי מיון ואשפוזים חוזרים במחלקה גריאטרית בבית החולים. כל התופעות והמצבים הללו גורמים לסבל רב לזקן וגם לבני המשפחה שלו.

2. הזדקנות הגוף מלווה הן ב”מחלות רגילות” התוקפות את כל האוכלוסייה והן במחלות הייחודיות לגיל הזהב. הרופא הגריאטרי ידע להבחין במצבים הקשורים לתהליך של הזדקנות תקינה ובמחלות רגילות ושכיחות המתבטאות לעתים קרובות בצורה שונה אצל מבוגרים ממחלות דומות אצל אנשים צעירים.

ובנוסף, הרופא הגריאטרי מתמחה במחלות המאפיינות את גיל הזקנה כמו אלצהיימר, פרקינסון, בעיות בשיווי משקל, אי שליטה על הסוגרים, נפילות חוזרות, פצעי לחץ, ירידה בתפקוד המנטלי ועוד.

3. לרופא הגריאטרי, בשונה מרופא המשפחה, ומרופא מומחה בתחום אחרים, יש תמונת מצב כוללת על מצבו הגופני והנפשי של הקשיש.
הראייה הכוללת מסייעת לרופא להתמודד עם האופי המורכב של מחלות הזקנה ושל הגורמים שלהם, הוא מכיר היטב את המטופלים שלו וער לשינויים הרבים החלים בהם בתקופת הגיל הזו. הוא ידע היטב איך להתמודד עם מצבים שכיחים כמו ירידה בתפקוד, ירידה בזיכרון, ירידה בכושר החשיבה ועוד.

4. כלי העבודה של הרופא הגריאטרי היא ההערכה הגריאטרית הכוללנית המתייחסת ליכולת השכלית, הנפשית, לבעיות הגופניות ולבעיות הכלכליות והמשפחתיות. הזמן העומד לרשות הרופא הגריאטרי רב יותר מהזמן העומד לרשות רופא המשפחה ובזמן הזה הוא יכול לאבחן את הקשיש באופן מעמיק ואישי ולהמליץ על קו פעולה.

5. הרופא הגריאטרי בודק את הקשיש בצורה שונה מאשר רופא המשפחה. הבדיקות כוללות בדיקת הערכת תפקודי היומיום הבסיסיים כמו למשל היכולת להתרחץ ולהתלבש באופן עצמאי ללא עזרת הזולת.

6. ייעוץ רפואי גריאטרי עוסק גם בטיפול מונע במטרה לשמור על איכות חיים גם בגיל מבוגר ועל הזדקנות מוצלחת. הרופא ימליץ על תזונה מתאימה, על פעילות גופנית, על סביבה בטוחה ומניעה של נפילות ועל חיסונים מומלצים למניעת מחלות וסיבוכים.
כאשר הזקן רתוק לביתו או לכיסא גלגלים, ייעוץ רפואי גריאטרי ינחה את בני המשפחה איך לדאוג לתשתית סיעודית טובה ולטיפול תומך טוב. במקרים רבים עורך רופא גריאטרי ביקור בית אחת לתקופה כדי לעקוב אחרי מצבו של הזקן הסיעודי ולהעניק לו טיפול מתאים.

7. זקנים רבים בגיל המבוגר סובלים ממחלות כרוניות או ממחלות חשוכות מרפא. הרופא הגריאטרי יתמוך בהם בתקופה זו במסגרת הרפואה הפליאטיבית. רפואה פליאטיבית היא רפואה שאינה מנסה לרפא את המטופל או להאריך את חייו, אלא להקל עליו, לצמצם את הסבל שלו ולהעניק לו את מקסימום הנוחות במצבו הקשה.
הטיפול הרפואי התומך אינו מתמקד רק בהקלה על תסמינים ותופעות גופניות, אלא
גם על תמיכה נפשית הן בחולה והן בבני המשפחה. ככל שמצבו הרפואי של החולה מחמיר וככל שהמטופל מתקרב לשלבים הסופניים של המחלה, הטיפול התומך הופך להיות חיוני יותר. הטיפול יכול להינתן בביתו של החולה או באשפוז במחלקות בבתי החולים המתמחות בטיפולים אלו.

הערכה פסיכוגריאטרית משפטית

הערכה פסיכוגריאטרית משפטית

ייעוץ רפואי גריאטרי כולל הערכה קלינית, הערכה פסיכוגריאטרית ואבחון וטיפול במצבים המאפיינים אנשים בגיל מבוגר.
הערכה גריאטרית כוללנית כוללת בדיקה רפואית גופנית וכן בדיקה קוגניטיבית תפקודית ונפשית על מנת לייעץ לקשיש איך להתמודד בצורה הטובה ביותר עם תופעות ייחודיות לגיל הזקנה ועם מחלות כרוניות, במידה והן קיימות.

מחקרים שנעשו בתחום מלמדים כי הייעוץ רפואי הגריאטרי הביא לשיפור ניכר באיכות החיים של קשישים שקיבלו עזרה ותמיכה מקצועית מרופא גריאטרי מומחה.
חשוב לציין שהערכה פסיכוגריאטרית היא מסמך רשמי בעל משמעות משפטית ורפואית לכל דבר.
מבחינה רפואית זוהי חוות דעת המהווה סיכום של התרשמות הרופא ממצבו הבריאותי והגופני של הקשיש, מיכולותיו ומצרכיו.

מבחינה משפטית חוות הדעת מהווה תחליף לעדות של רופא בבית המשפט בכל מצב שבו מבקש בית המשפט מידע על מצבו של הקשיש כמו על הכשירות שלו לחתום על צוואה, או על אי כשירות, על מינוי אפוטרופוס, על צורך בעזרה ובתמיכה סיעודית ועוד.

מהם השירותים שאותם מעניק רופא גריאטרי?

  • הרופא הגריאטרי יעניק ייעוץ רפואי גריאטרי למתן טיפול רפואי אופטימלי, ימנע ריבוי תרופות ותופעות לוואי בעקבות שימוש במספר תרופות.
  • הרופא יאבחן ויבדוק מצבים גופניים המלווים בחוסר יציבות, בהפרעות תנועה ובנטייה לנפילות חוזרות.
  • הרופא הגריאטרי ימליץ על תפריט מתאים וימנע מצבים של תת תזונה והפרעות אכילה אצל אנשים זקנים.
  • ייעוץ רפואי גריאטרי ינחה את הקשיש ובנוסף את בני המשפחה איך לבנות מערכת תמיכה ביתית וטיפול תומך טוב ומקצועי.

רופא פסיכוגריאטר הוא רופא המחזיק בשני כובעים, בכובעו האחד הוא מתמחה בתופעות שכליות ונפשיות ייחודיות לזקנה כמו דמנציה והפרעות התנהגותיות על רקע נפשי ובכובעו השני הוא מתמחה ברפואה הגריאטרית, רפואה של אנשים קשישים והתמחות במחלות ובבעיות גופניות המאפיינות את גיל הזקנה.

השילוב של שני התחומים יעיל במיוחד בקשישים הסובלים ממחלות המערבות מצבים גופניים ונפשיים האופייניות לגיל הזהב הואיל ובעיות שכליות ונפשיות רבות בגיל הזקנה קשורת ונובעות מהבעיות הגופניות כך שהטיפול הנכון והיעיל הוא טיפול משולב בבעיות הגופניות והנפשיות.

אידאלית רצוי שאיסוף המידע לצורך כתיבת הערכה פסיכוגריאטרית שיתבסס על יותר מאשר פגישה אחת כדי לקבל תמונה מלאה על מצבו של הקשיש, אך בפועל אפשרות זו אינה ישימה בשל בעיות של הכחשה ודחיה מצד המטופל וכן בשל בעיה של זמינות ונגישות של המערכת המקצועית.

הערכה זו תכלול סיכום ההיסטוריה הרפואית הרלוונטית, תיאור מצבו של הקשיש
בהווה וכן הערכה לגבי הצפי לו בעתיד.

לסיכום בגיל הזקנה מתעוררות בעיות בריאותיות רבות, בעיות פיזיות ובעיות שכליות ונפשיות. ייעוץ רפואי גריאטרי יסייע הן לקשיש עצמו והן לבני משפחתו באשר לקביעת הדרך לטיפול האופטימלי, לשיפור מצבו הבריאותי והנפשי ולשמירה על בריאות תקינה ועל איכות חיים בגיל מבוגר.

לרבות במחלות חשוכות מרפא וסופניות להקל על הסבל ולעזור להיערך לבאות גם ביחס להיבטים לא רפואיים כפיננסיים ומשפטיים ככתיבת צוואה ואפוטרופסות.

ד”ר מאיר בראל הוא רופא גריאטרי ופסיכוגריאטרי, מומחה לגריאטריה, למחלות פנימיות וריאה.

ד”ר בראל צבר ניסיון עצום בתחומים אלו כמנהל מחלקה פסיכוגריאטרית במוסד ממשלתי ובמרפאה פסיכוגריאטרית עם נסיון רב שנים בטיפול בקשישים עם בעיות גופניות, שכליות כדמנציה והפרעות התנהגותיות על רקע בעיות נפשיות האופייניות לגיל הזקנה. את ניסיונו הרב הוא ישמח להעמיד לשירותכם.

זהו המקום לציין שבמקרים בהם נבצר מהזקן מלהגיע למרפאה ד”ר בראל טורח על מנת להתפנות מהפעילויות האחרות על מנת לערוך ביקורי בית אישיים. עם המשך מעקב ארוך טווח ככל שנדרש. כללית מושלם ומקביליה בקופות האחרות משתתפות בעלויות הביקורים.

לפרטים נוספים חייגו: 050-4241122, 053-9955439

רופא גריאטרי לעומת רופאים מתחומים אחרים